Ležím na lehátku, sluníčko pálí a já dostanu chuť na milkshake. Ale ne na nějaké zelené smoothie, na takový ten klasický, krémový, hutný, s pořádnou dávkou cukru. Jako prodávají v McDonalds. Ta chuť byla tak silná, že jsem se rozhodla zkusit udělat zdravější verzi doma.

Co všechno tam přidám jsem promýšlela zrovna když jsem byla v bazénu. Plavala jsem si, plavala, když v tom najednou to přišlo. Napadla mě dokonalá kombinace ingrediencí a já ještě celá mokrá běžela rovnou do kuchyně.

Ano, opravdu to byla trefa do černého. Byl krémový, hutný, sladký. Ale ne lepivě chemicky sladký, nýbrž sladký z pravých, zdravých, přírodních ingrediencí.

Zachutnal mi tak moc, že jsem si ho další den vzala na výlet do Monaka. A jelikož je Monako země luxusu, byl tedy oficiálně pasován na nejluxusnější milkshake vůbec. 

No, vyzkoušejte sami!

INGREDIENCE:

– 200 ml neslazeného mandlového mléka

– 1 banán

– hrst jahod

– 1 odměrka vanilkového proteinu

– 1 polévková lžíce Yoursuperfoods forever beautiful mixu (na stránkách rawlife.cz si můžete mix objednat se slevou 10% po zadání kódu Terezasdiary)


I was lying on a lounger, the sun was shining when I started craving a milkshake. But not any kind of green smoothie – the classical one, creamy, filling, with huge amount of sugar. Like the one sold in McDonalds. The craving was so huge that I finally decided to make my own healthier version.

I thought about the ingredients I’ll use while I was in the swimming pool. I swam, swam, while it hit me. The perfect ingredient-combination was right in front of me and I (still wet) literally run towards the kitchen.

Well, it really hit the spot. It was creamy, filling and sweet. But not sweet from sticky chemical sweeteners but sweet from a real, healthy, natural ingredients.

I loved it so much that I took it the following day on our trip to Monaco. And as the Monaco is the city of luxury, this milkshake was officially accepted as the most luxurious milkshake ever. So, let’s try it!

 INGREDIENTS:

– 200 ml of unsweetened almond milk

– 1 banana

– handful of strawberries

– 1 scoop of vanilla protein powder

– 1 tablespoon of Yoursuperfoods forever beautiful mix (you can order the mix on a website rawlife.cz and you´ll get 10% off by entering code Terezasdiary)