Už minule jsem vám říkala, jak je pro zdravou pleť důležitá strava. Dokonce to, co jíme, ovlivňuje naší pleť úplně nejvíc! Proto jsem se rozhodla sepsat speciální článek s mými tipy, co jíst pro krásnou pleť.

VODA

Kůže je největší orgán lidského těla a stejně jako všechny ostatní orgány, je tvořena buňkami. Tyto buňky se skládají z vody a potřebují ji neustále doplňovat, aby orgány mohly fungovat naplno. Proto si hlídám, abych denně vypila okolo 4l – pokud zapomínáte během dne pít, zkuste si koupit nějakou pěknou lahev a mít ji pořád po ruce!

LISTOVÁ ZELENINA

Listová zelenina je pro pleť důležitá především kvůli vysokému obsahu antioxidantů. Antioxidanty ničí volné radikály, čímž zabraňují předčasnému stárnutí kůže. Listová zelenina také obsahuje vitaminy A, B, Eželezovápníkhořčík a draslík, které zabraňují akné a léčí poškozenou pokožku. Nejlepší zdroje jsou kadeřávek, kapusta, špenát a brokolice.

OVOCE

Ovoce obsahuje velké množství vlákniny, která je nezbytná pro správné trávení a vylučování špatných látek. Zároveň obsahuje již zmiňované antioxidanty – platí pravidlo, že čím výraznější má barvu, tím víc má antioxidantů. Nejlepší zdroje jsou borůvky, ostružiny, jahody a pomeranče.

ZDRAVÉ TUKY

Zdravé tuky jsou pro krásnou pleť možná nejdůležitější, jelikož zajišťují tvorbu nových buněk. Přestože si tělo dokáže některé tuky vytvořit samo, tzv. esenciální mastné kyseliny (omega 3 a omega 6) přijímáme jedině ve stravě. Pokud jich je nedostatek, kůže je suchá a náchylná k tvorbě zánětů. Zároveň ale musí být příjem omega 3 a omega 6 v rovnováze – když převládá omega 6 (nejčastěji obsaženo v průmyslově zpracovaných potravinách), tvoří se akné. Nejlepší zdroje jsou avokádo, ořechy (hlavně vlašské) a semínka (chia, dýňová, konopná).

FERMENTOVANÉ POTRAVINY

Proces fermentace je přeměna organických látek na látky jednodušší. Fermentované potraviny vyrovnávají střevní mikroflóru, což zabraňuje tvorbě akné. Nejlepší zdroje jsou tempeh, kysané zelí nebo kimchi.

LAHŮDKOVÉ DROŽDÍ

Vitaminy řady B jsou pro zdravou pleť nezbytné a získat dostatečné množství ze stravy může být celkem těžké. Lahůdkové droždí ale obsahuje vitamin B-komplex a jen půlka polévkové lžíce stačí na splnění doporučené denní dávky!

A čemu se naopak vyhnout?

  • Slazené nápoje, alkohol
  • Sladkosti
  • Potraviny z bílé mouky (těstoviny, pečivo)
  • Mléčné výrobky
  • Smažené jídlo

I’ve already told you about the importance diet have on our skin. Actually, the food we eat affects our skin the most! So I decided to share with you my tips what to eat for a glowing skin in a one single post.

WATER

Skin is the biggest organ of human body and like all the other organs, it’s made out of cells. These cells consist of water which has to be constantly replenished so the organs can function properly. Because of that I look after drinking about 4l of water per day – if you are not used to drinking that much, try investing in a nice bottle which you can take everywhere with you!

LEAFY GREENS

Leafy greens are important especially because of their high content of antioxidants. Antioxidants fight free radicals which protects the skin from aging. Leafy greens also contain vitamins A, B, E, iron, calcium, magnesium and potassium which prevent acne and help to heal damaged skin. The best sources are kale, collard, spinach or broccoli.

FRUIT

Fruit contains a lot of calcium which is necessary for a proper digestion. It also contains a lot of antioxidants which I’ve already talked about before – there’s a rule that the more vibrant colour the fruit has, the more antioxidants it has. The best sources are blueberries, blackberries, strawberries and oranges.

HEALTHY FATS

Healthy fats are possibly the most important factor for a glowing skin as they are necessary for the creation of new cells. Our body is able to create some fats itself, but others such as omega 3 and omega 6 have to be consumed in a diet. When our diet lacks of these fats our skin becomes dry. However, the intake of omega 3 and omega 6 has to be balanced – when we eat more of the omega 6 (found in a processed food) our skin is more likely to have acne. The best sources are avocado, nuts (especially walnuts) and seeds (chia, pumpkin, hemp).

FERMENTED FOOD

Fermentation is the process of transforming organic substances into more simple ones. Fermented food balances gut microflora which prevents our skin from the acne. The best sources are tempeh, sauerkraut or kimchi.

NUTRITIONAL YEAST

B vitamins are extremely important for healthy skin but it can be pretty hard to get a sufficient amount from a diet. However, nutritional yeast contains vitamin B-complex and only half a tablespoon is provided with recommended daily value of vitamin B!

And what to rather avoid?

  • Soda, alcohol
  • Candy
  • Food made out of white flour (pasta, bread)
  • Dairy products
  • Fried food

Napsat komentář