Vánoce mám hrozně ráda a rozhodně jsou mým nejoblíbenějším svátkem – sníh, trhy, cukroví a pohádky, tomu se prostě nic nevyrovná. Jak si to ale všechno užít naplno a zároveň si udržet formu, na které pracujete celý rok?

BERTE TO S KLIDEM

Tenhle bod schválně zmiňuju hned jako první – hlavně se z toho všeho nestresujte a berte to s klidem. Jestli po zbytek roku pravidelně cvičíte a jíte zdravě, tak vás pár dní odpočinku nebo klasické vánoční jídlo opravdu nezabije, forma se vám nikam neztratí a hlavně si ty nejkrásnější svátky v roce užijete naplno. No kdy jindy trochu zvolnit, než o Vánocích?

NEZAPOMEŇTE NA ROVNOVÁHU

Zároveň si ale myslím, že je zdravý životní styl o rovnováze a že to, že jsou Vánoce, neznamená celodenní pyžamovou party s několika plechy cukroví. Zkuste mít pořád na paměti rovnováhu = neomezovat se a dopřát si, na co máte chuť, ale v rozumné míře.

VYZKOUŠEJTE ZDRAVĚJŠÍ VERZE

Nebojte se vyzkoušet zdravější verze klasických vánočních jídel – třeba můj recept na zdravý bramborový salát najdete zde a vánoční cukroví zase zde. Chuťově nepoznáte žádný rozdíl, a proto jsou právě Vánoce ideální čas na to ukázat vaší rodině, že zdravé jídlo není jenom zelenina, ale i krémový bramborový salát nebo slaďoučké cukroví.

POZOR NA ALKOHOL

Já osobně alkohol nepiju vůbec, protože mi nechutná a nevidím v tom žádný smysl, ale jestli vy pijete rádi, zase myslete na rovnováhu. Alkohol obsahuje spoustu prázdných kalorií, druhý den se vám nebude chtít jít cvičit,a když už se přemluvíte, váš výkon nebude takový – alkohol totiž dehydratuje organismus a odvodněné svaly nikdy nepodají takový výkon, jako svaly dostatečně zavodněné.

HÝBEJTE SE

Vánoce jsou sice svátky klidu, ale přeci jen by tam nějaký ten pohyb měl být. Já jsem sice ten blázen, který volá do posilovny, jestli mají otevřeno i o Vánocích, ale pokud se vám vyloženě posilovat nechce, zkuste být aktivní nějakým jiným způsobem. Vezměte třeba rodinu na badminton, jděte si na rybník zabruslit a nebo naprocházku na vánoční trhy. Uděláte něco pro svoje tělo a ještě navíc pořádně načerpáte vánoční atmosféru!

To by bylo mých 5 tipů, jak si užít Vánoce naplno, a zároveň se udržet fit. Máte i vy nějaké tipy? Dejte mi vědět do komentářů!


I love Christmas and it’s definitely my favourite custom – the snow, treats and fairy tales, nothing can beat this. But how can you enjoy everything to the fullest and still maintain the physique you’ve been working on the whole year?

TAKE IT EASY

I’m mentioning this point as the very first on a purpose – don’t stress about it, take it easy. If you are being active and eating healthy for the rest of the year, few days of some indulgence won’t matter and you’ll enjoy that wonderful time of the year to the fullest. And honestly, can you think of a better time to unwind than during Christmas?

KEEP THE BALANCE ON MIND

However, at the same time I think that a healthy lifestyle means balance and not spending the whole day in a pyjama accompanied by the whole gingerbread tray. Try to keep the balance on your mind = don’t restrict yourself, satisfy your cravings but in a reasonable way.

HEALTHIER VERSIONS

Don’t be scared to try healthier versions of Christmas treats – you can find my potato salad recipe here and Christmas cookies recipe here. You won’t notice any taste difference so it’s the perfect time to prove your family that healthy food is not just veggies but also a creamy potato salad or sweet Christmas cookies.

DON’T DRINK TOO MUCH ALCOHOL

Personally I don’t drink at all as I don’t like the taste of the alcohol but if you do like it, again keep the balance on mind. It contains many empty calories, you won’t feel like working out the next day and if you will do, your performance won’t be that great as your muscles won’t be able to function properly.

GET MOVING

Even though you are absolutely allowed to unwind during Christmas, some kind of movement should be there as well. You don’t necessarily have to go to the gym, just try the badminton with your fam, go ice-skating or for a Christmas walk. You’ll do something for your body and inhale the Christmas spirit at the same time!

So these were my 5 tips for a healthy Christmas. Do you have some as well? Let me know in the comments!

Napsat komentář