Jestli mě sledujete teprv krátce, tak pravděpodobně nevíte, že jsem si před dvěma lety udělala kurz instruktora jógyJóga je totiž asi moje úplně nejoblíbenější cvičení, jelikož vám zklidní mysl, a zároveň protáhne & posílí tělo. Musím se ale přiznat, že jsem pravidelnou praxi pěkně zanedbávala a k opravdu poctivému cvičení jsem se vrátila teprve začátkem letošního června. Svojí praxi jsem často sdílela na Instagramu a chodila mi spousta otázek, přičemž nejvíc vás zajímalo, jak s jógou vůbec začít.

A proto mě napadlo sepsat o tom samostatný článek!

Začneme tedy tím, co ke cvičení jógy potřebujete. Ale nebojte – vlastně vám stačí jenom pohodlné oblečení (ideálně legíny), dostatek prostoru a jógamatka. Avšak jestli vlastní jógamatku nemáte, ve většině studií vám ji půjčí. Pokud totiž s jógou nemáte vůbec žádné zkušenosti, doporučovala bych vám nejdřív zajít na nějakou skupinovou lekci, kde vám instruktor přesně vysvětlí a ukáže, co máte dělat. Jógových studií je spousta, v Praze je moje nejoblíbenější Jógovna, která se nachází v centru v Jindřišské ulici. Jednotlivá studia nabízí spoustu nejrůznějších druhů jógy, proto si určitě najdete ten, který bude vyhovovat právě vám. Jestli jste uplní začátečníci, doporučovala bych vám Hatha jógu, která je klidnější a zaměřuje se především na dech. Jestli jste už trochu pokročilí a máte rádi rychlejší cvičení, můžete vyzkoušet Vinyasu flow (mimochodem, můj nejoblíbenější druh jógy!). A nebo jestli hledáte cvičení zaměřené na sílu, je pro vás ideální Ashtanga.

V případě, že v okolí nemáte žádné jógové studio a nebo třeba nemáte čas nikam dojíždět, si klidně můžete zacvičit doma podle nějakého videa. Moje nejoblíbenější jógová videa jsou od Boho Beautiful a Fightmaster yoga. Podle Boho Beautiful většinou cvičím každé ráno, jelikož mají její videa jen patnáct, maximálně dvacet minut a často jsou určená právě k rannímu nebo večernímu protažení. Zároveň na jejím kanále najdete jógu pro všechny úrovně nebo například jógu se zaměřením jen na určité svalové partie. Podle Fightmaster yoga zase cvičím, když nemám čas na skupinovou lekci, jelikož mi jí její videa skvěle nahradí (většinou se totiž jedná o celou sestavu, která má klidně i přes hodinu).

Stejně jako všechno ostatní, i jóga vyžaduje praxi, proto jestli chcete vidět nějaký pokrok, musíte cvičit pravidelně. Úplně ideální je cvičit každý den, ale stačí jen deset, patnáct minut na ranní probuzení nebo naopak večerní zklidnění. Jak často budete chodit na skupinové lekce nebo si sami cvičit delší sestavy, záleží jen na vás – já chodím většinou 2x nebo 3x týdně. Avšak věřte mi, že až se poprvé dotknete špiček nebo uděláte svůj první stoj na hlavě, stane se z toho závislost.

To už by bylo pro dnešní článek všechno. Doufám, že se vám líbil a jestli máte jakoukoliv otázku, napište mu do komentářů.

Děkuji moc za přečtení a budu se těšit zase příště!

Namasté!


If you’ve started following me recently, you probably don’t know that I’m a certified yoga instructor. In fact, yoga’s my favourite kind of exercise as it both clears your mind and stretches & strengthens your body. However, I must admit I was pretty bad at a regular practice and I started doing yoga regularly again at the beginning of June. I shared my practice a lot on the Instagram and I’ve received many questions on that topic while mostly you were interested in how to actually start with yoga.

So I decided to dedicate a single post to it!

Let’s start with what you need for your practice. But don’t worry – you actually need just some comfy clothes (leggings are perfect!), enough space and a yoga mat. If you don’t have your own yoga mat you can borrow some in the studio – I’d actually highly recommend you taking few classes in the studio if you don’t have any previous yoga experience as the lector will show you exactly what to do. There are also many different yoga styles so you’ll definitely find the one which will be ideal for you. If you are a beginner, I’d recommend you to start with the hatha yoga as it’s slower, more concentrated on your breath. If you have some previous experience and if you prefer more active form of exercise, you can try the Vyniasa flow (which is actually my favourite kind of yoga!). And if you want to train your strength, than the Ashtanga is perfect for you!

In case you don’t have any yoga studio around or you just don’t have time to attend the class, feel free to practice at home according to some video. My favourite ones are by Boho Beautiful or Fighmasteryoga. I practice with Boho Beautiful every morning as her videos are only fifteen or twenty minutes long – ideal for morning warm up or an evening relaxation! When I don’t have time to attend the class I go for Fightmaster yoga videos (usually it’s a whole session which has up to one hour).

As everything else, even yoga requires practice so if you want to see some improvement you have to do it regularlyIdeal is to practice every day just for ten, fifteen minutes. The amount of longer sessions or yoga classes is up to you – I go to yoga class 2 or 3 times per week. However, trust me that once you reach your toes and manage to do your very first headstand, it will become an addiction.

That’s all for today´s post. Hope that you liked it and if you have more questions, write them down in the comments.

Thank you so much for reading that post and I’ll see you in the next one!

Namasté!

Napsat komentář