Moje první letošní dovolená, a zároveň moje úplně první návštěva Londýna je oficiálně za mnou a jelikož mám spoustu zážitků, ráda bych se o ně podělila i s vámi.

Možná se divíte, proč jsem si jako místo k letní dovolené vybrala právě šedý, upršený Londýn – ještě navíc, když mám ráda sluníčko, moře a přírodu. Upřímně jsem po tom navštívit Londýn nikdy nějak zvlášť netoužila, ale taťka tam jel na služební cestu, a tak mě napadlo využít příležitosti a letět s ním. Nicméně opravdu jen letět, protože měl táta od rána do večera různá jednání, každý jsme bydleli někde jinde a za celou dobu jsme se viděli předposlední večer na 20 minut, takže se prakticky dá říct, že jsem v Londýně byla sama.

Velkou nevýhodou Londýna jsou šíleně vysoké ceny za ubytování. Mě se naštěstí  podařilo sehnat airbnb za super cenu (v porovnání s jiným ubytováním), ale cena holt odpovídala kvalitě – byl to sklepní byt s oknem, které směřovalo přímo na hlavní silnici, kde zběsile troubila auta a každých 10 minut jezdil autobus. První noc jsem se ani trochu nevyspala, ale potom mě napadlo přemístit matraci do kuchyně a nakonec to bylo v pohodě a ubytování bylo naprosto dostačující.

Do Londýna jsme přiletěli v neděli večer a odlétali jsme ve čtvrtek večer. Myslím, že to tak bylo ideální, protože jsem si Londýn v klidu prošla a viděla jsem všechno důležité. První den jsem začala na Oxford street, což je jedna z nejznámějších obchodních ulic světa. I já, přestože nemám ráda nakupování, jsem se nechala zlákat a pár obchodů jsem navštívila – najdete zde totiž spoustu značek, které u nás nejsou (například Primark, Topshop, Hollister nebo Abercrombie).

Odpoledne jsem se byla podívat na London eye, které mě ale moc nezaujalo.

Oproti tomu Buckinghamský palác se mi líbil moc, a to hlavně díky krásně zeleným, čistým a upraveným zahradám.

Mojí poslední zastávkou byl Tower bridge, kde jsem potom byla ještě několikrát, a dokonce jsem si jednou vzala snídani do krabičky a snědla si jí v parku vedle – je z něj totiž moc hezký výhled na celý Londýn.

Druhý den bylo dopoledne ošklivo, zima a pršelo, a tak jsem zůstala na ubytování. Odpoledne se ale nakonec udělalo krásně, takže jsem vyrazila ven a vlastně jsem ani neměla žádný konkrétní plán – právě to totiž na cestování zbožňuju úplně nejvíc! Vyrazit do města bez mapy nebo navigace, pozorovat běžný život obyvatel a pořádně nasávat místní atmosféru. Cestou jsem narazila na St. Paul’s Cathedral, která byla úplně dechberoucí a krásná.

Také se mi ale povedlo se ztratit, a tak jsem se s těžkým nákupem v rukou motala do kolečka a byla jsem tak hladová, že jsem si za poslední libru, co jsem našla v kapse, koupila suchou rýži v tom nejnechutnějším čínském stánku. I další den jsem se ztratila a místo k Big benu jsem došla k nějakému malému neznámému parku. Nakonec jsem za to ale byla ráda, protože tam byla spousta laviček a houpacích sítí, kde si lidé četli a odpočívali, takže to byla od rušného Londýna příjemná změna. Odpoledne jsem navštívila Borough market, což pro mě byl jeden z největších zážitků, o kterém vám ale řeknu až později.

Poslední den jsem si byla ráno zacvičit a potom jsem se vypravila do Westminsteru.

Došla jsem tam od Millenium bridge, což byla krásná procházka kolem TemžeJubilian’s garden a spousty nejrůznějších stánků, maličkých bister a pouličních umělců. Byla jsem fakt ráda, že jsem si nechala na poslední den právě Westminster – ze všech památek se mi líbil asi úplně nejvíc, dýchala tam na mě ta správná atmosféra historického Londýna a bylo to tak ideální zakončení mého výletu.

Jestli jste sledovali moje Instastories, tak jste si mohli všimnout, že jsem si kromě památek užívala naplno také místního jídla. Jídlo je v Londýně sice pěkně drahé, ale všude vás svádí tolik možností, že se jim prostě nedá odolat. Je zde opravdu spousta zdravých restaurací/bister a pro vegetariány & vegany je nabídka neuvěřitelně široká – dokonce i v tom nejmenším obchodě najdete veganské alternativy! Já jsem si tedy přivezla takové ty běžné potraviny z domova, ale jinak jsem chodila nakupovat do Sainsbury’s a Waitrose, kde byly obrovské regály s veganskými potravinami, čerstvým ovocem, zeleninou a Ó-MŮJ-BOŽEfialovými batáty! Jednou jsem byla také v Whole foods, což je ohromný supermarket se zdravou výživou a…zážitek, který se nedá vyjádřit slovy. V Whole foods najdete tu nejčerstvější zeleninu, šťavnaté ovoce, milion nejrůznějších cereálií, ořechových másel, tyčinek, sušenek, veganských masových náhražek (od klasického tofu nebo tempehu až po burgery, párečky nebo nuggetkysýry, zmrzliny nebo dokonce rostlinné proteiny. Právě návštěva Whole foods pro mě byla jedním z největších zážitků Londýna.

A tím už se dostáváme k bistrům a tedy k dalším nezapomenutelným zážitkům. V Londýně jsou úžasná bistra úplně na každém kroku a je fakt těžké si mezi nimi vybrat. Já jsem jako první zvolila Deliciously Ella, protože právě Ella byla důvod, proč jsem si založila blog a doteď je pro mě velký vzor. Její bistro je jedním slovem dokonalé. Je čisté, útulné, domácí, prostě přesně v Elly stylu.

IMG_4536.JPG

Vyrazila jsem tam na snídani a po dlouhém rozhodování jsem zvolila čokoládové lívance s banánem & čokoládovou polevou a jako dezert Elly legendární kakaovou energy kuličkuLívance byly perfektně ochucené, nadýchanéskvěle mě zasytily chutnaly jako čokoládový perník.

Kulička byla zase vyrobená jen ze 3 datlí, 8 mandlí, čajové lžičky kakaa, špetky mandlového másla, kokosového oleje a soli a byla tak výborná, že jsem potom litovala, že jsem si jich nekoupila víc.

Druhé bistro, které jsem navštívila, bylo The good life eatery. Tohle bistro sice není veganské, a dokonce ani vegetariánské, ale nabízí spoustu rostlinných jídel. Tentokrát jsem ale nad výběrem dlouho nepřemýšlela – sezamové tofu s cizrnou v rajčatové omáčce, brokolicí, quinoou a krémovým tahini dresinkem je přesně to, co zbožňuju. Interiér bistra byl moc pěkný, ale opravdu malý a v době, kdy jsem tam byla, bylo úplně plno. Jídlo jsem si proto vzala s sebou a snědla jsem si ho venku.

Další místo, které jsem nemohla vynechat, byl Pret. Jedná se o síť kaváren, kterou najdete po celém Londýně a i spousta z vás mi doporučovala, ať Pret vyzkouším. Já jsem tam vyrazila na snídani a i když to opět není přímo veganské ani vegetariánské, nabídka je celkem široká a hlavně opravdu zajímavá. Já jsem nakonec zvolila quinoovou kaši s kokosovým mlékem a byla skvěle ochucená, úplně božsky krémová a hlavně bylo poznat, že je z opravdu kvalitních ingrediencí.

Mojí předposlední zastávkou byl už zmiňovaný Borough marketBorough Market je nejstarší trh s jídlem v Londýně, na kterém najdete sveží zeleninu, šťavnaté ovoce, čerstvé pečivo, koláčky, dortíky, burgery nebo asijská jídla – navíc každý stánek nabízí nějakou veganskou alternativu a spousta stánků je dokonce kompletně veganských! Všechno také můžete ochutnat a já sama jsem na Borough market strávila spoustu času, protože jsem prostě nevěděla, co si vybrat – nejradši bych vyzkoušela všechno! Potom jsem ale narazila na brownies z mých nejoblíbenějších ingrediencí, tedy z datlí a tahini a bylo to láska na první pohled. A o té perfektně vláčné konzistenci a slaďoučké extračokoládové chuti radši ani nemluvím!

Poslední bistro, které jsem vyzkoušela, bylo EAT., což je v podstatě úplně stejný řetězec, jako Pret. Ani tam jsem se nemohla rozhodnout, co si vybrat, a tak jsem si dala rovnou dvě jídla – quinou s červenou řepou, humusem, brokolicí a oříšky & quinou s batáty černými fazolemi, kukuřicí guacamole. Bohužel to ale vypadalo líp, než chutnalo a za tu cenu bych čekala víc (i když moje dojmy možná ovlivnilo to, že jsem narazila na fakt nepříjemnou obsluhu).

Celkově mi pobyt v Londýně utekl neuvěřitelně rychle, ale stihla jsem toho vidět & zažít spoustu. Abych byla úplně upřímná, Londýn jako město se mi zase tolik nelíbil a nechtěla bych tam žít – je na mě až moc šedý, upršený a chyběla mi tam nějaká příroda. Ceny za ubytování, oblečení a především jídlo jsou opravdu vysoké a já se na svůj účet budu ještě dlouho bát podívat. Přesto ale nelituji jediné libry, kterou jsem v Londýně utratila, protože jsem si to díky tomu užila naplno, pěkně jsem si pochutnala a byla jsem úplně nadšená z té spousty zdravých bister a neskutečně široké veganské nabídky v běžných obchodech. Přesto se mi ale jedna věc líbila ještě víc – to, jak byl Londýn kosmopolitníNikdo ani trochu neřeší, jakou máte barvu pleti, jaké náboženství vyznáváte nebo jak vypadáte. Běžně vedle sebe chodí indka, muslim a týpek na podpatkách a vzájemně se respektují. Mají totiž jedno společné – jsou to lidské bytosti.

A právě proto jsem v Londýně určitě nebyla naposledy a rozhodně je to místo, které stojí za to navštívit!

Napsat komentář